Inflācijas iespēja, Ekonomists: Dzīve kļūs dārgāka arī šogad | igatesbaznica.lv


Ja preču inflāciju galvenokārt ietekmē notikumi izejvielu tirgos, eiro kurss pret dolāru un politiski lēmumi, tad pakalpojumu inflācija ir ļoti svarīga ekonomikas temperatūras mērītāja.

inflācijas iespēja

Tā vēl klīst pa diapazonu, kurā ir "dzīvojusies" jau vairākus gadus, taču šogad turas tā augstajā galā. Kuru katru brīdi tā var ievirzīties augstākā trajektorijā.

inflācijas iespēja

To labvēlīgi ietekmē augstais eiro kurss. Marta datos uzmanību pievērš lielā starpība starp gada inflāciju viesnīcu un restorānu pakalpojumos Latvijā un citur Baltijā. Restorānu un arī viesnīcu pārstāvji sūdzas, ka viņiem ir kritisks darbinieku trūkums, draud pat uzņēmumu slēgšana.

inflācijas iespēja

Iespējams, ka viņi nav izmantojuši iespējas paaugstināt cenas. Lai arī tas nav patīkami klientiem, ir tikai likumsakarīgi, ka cenas sabiedriskajā ēdināšanā un izmitināšanā augs līdzi vispārējam algu līmenim, jo šo uzņēmumu izmaksas galvenokārt veido darbs. Nav šaubu, ka tie daļēji atspoguļo legalizāciju, baltajā ekonomikā jau iepriekš strādājošajiem uzņēmumiem izmaksas tik strauji caurmērā neaug.

inflācijas iespēja

Nav jēgas taisīt inflācijas iespēja politekonomisku drāmu ap darbinieku ievešanas tēmu, ir jāļauj notikt neizbēgamām lietām. Skaidrs, ka algu kāpums rada risku ārējai konkurētspējai. Taču tā ir laba, gada inflācijas iespēja eksporta pieaugums ir paātrinājies, tas šķiet piemērots brīdis, lai salabotu darba tirgus problēmas.

inflācijas iespēja

Kopumā inflācija Baltijas valstīs tuvinās, pieaugot Latvijā, bet samazinoties Lietuvā un Igaunijā. Kopumā šo reģionu šobrīd raksturo optimāli makroekonomiski apstākļi — strauja izaugsme un mērens patēriņa cenu kāpums.

inflācijas iespēja