Rakstīšanas iespējas. Psihoterapeitu kušetītes vairs nav modē. Arvien populārāka - rakstīšanas terapija - igatesbaznica.lv


Nebūt ne visiem ir dabas dots rakstnieka talants, bet terapeitiskās rakstīšanas mērķis arī nav izlikt kā vitrīnā kāda literārās spējas. Rakstīšanas terapija domāta, lai klusi, bet jēgpilni izpaustu to, ko nevar izteikt skaļi.

Dienasgrāmata ar 16 nodaļām Rakstīšanas kā formāli atzītas terapijas metodes koncepciju pirmais rakstīšanas iespējas amerikāņu psihoterapeits Aira Progofs — Jaunībā studējis pie slavenā šveiciešu psihiatra Karla Gustava Junga, Milzums cilvēku rakstīšanas iespējas kultūrās un vēstures periodos ir rakstījuši dienasgrāmatas.

Populārākais šodien

Pamatā tie ir regulāri, metodiski veikti ieraksti piezīmju grāmatā, kas kalpo kā pašizpētes un personīgās izpausmes līdzeklis un nodrošina efektīvu psiholoģisku pašpalīdzību. Rakstīšanas iespējas ar dienasgrāmatu, mēs uzirdinām šos nogūlušos slāņus. Mūsos rodas jauna plašuma izjūta, kas paver jaunas iespējas. Mēs iegūstam spēju daudz brīvāk pārvietoties savā iekšējā telpā, izpētot atmiņu un cerību teritorijas un iekļūstot tajos pieredzes kaktiņos, kur mums agrāk vispār nebija pieejas.

Viņš rosināja rakstīt uz pierakstu papīra 16 tematiskās sadaļās, rakstīšanas iespējas ar krāsainiem ieliktņiem sakārtotas mapēs —reģistros. Galvenie struktūras bloki jeb dimensijas ir dialogs attiecības ar personām, darbu, notikumiem, sabiedrību, veselību u. Psihoterapeits jo īpaši uzsver savas metodes atšķirību no vienkāršas dienasgrāmatas rakstīšanas, kas, kā viņš uzskata, parasti ietver nestrukturētus, hronoloģiskus ierakstus par notikumiem personas dzīvē un paši par sevi ir nepietiekami, lai radītu cilvēka dzīvē dziļas pārmaiņas.

Progofa metode ļauj veidot dziļāka līmeņa savstarpējās attiecības un radīt jaunu enerģiju. Pēc grāmatas iznākšanas Progofa rakstīšanas terapija strauji izplatījās ne vien ASV, bet arī ārzemēs.

Citas aktualitātes

Cilvēki, kas lietoja intensīvās dienasgrāmatas metodi, parasti atzina, ka savu domu un jūtu izlikšana uz papīra tiem sniedz zināmu emocionālo un garīgo skaidrību, palīdz sakārtot dzīvi un veicina personības izaugsmi. Tomēr zinātniskie pierādījumi liecina, ka atbalsts, kas rodas no terapeitiskās rakstīšanas, nav tikai psiholoģisks. Ekspresīvā rakstīšana Amerikāņu sociālais psihologs Džeimss Pennebeikers bija pirmais, kas ar savu pētījumu Viņš to nodēvēja par ekspresīvo rakstīšanu. Savukārt kontroles grupai vajadzēja rakstīt pēc iespējas objektīvāk par neitrāliem tematiem piemēram, aprakstīt istabu vai savus dienas plānus.

Abām grupām šim uzdevumam tika dotas 15 minūtes, un tas tika atkārtots četras dienas pēc kārtas. Pirms un pēc rakstīšanas tika veikti vairāki fizioloģiskie mērījumi, piemēram, konstatēts, ka rakstīšana par traumatisku notikumu saistīta ar diezgan augstu asinsspiedienu un sliktu garastāvokli pēc tam.

Taču visvairāk pārsteidza fakts, ka nākamā pusgada laikā eksperimenta dalībnieki ievērojami retāk nekā kontroles grupa apmeklēja ārstus. Par rakstīšanas iespējas liecināja limfocītu atbildes reakcijas mērījumi rakstīšanas iespējas pirms rakstīšanas un sešas nedēļas vēlāk — tā rakstīšanas iespējas ievērojami pieaugusi.

Pennebeikera pētījumi rādīja, ka ekspresīvās rakstīšanas sniegtajam atvieglojumam ir tieša ietekme uz organisma spējām pretoties stresam un pievārēt infekcijas un citas slimības. Tas lika medicīnas un terapijas aprindām nopietnāk pievērsties rakstīšanas efekta izpētei.

Ir ne mazums piemēru, kad cilvēks sāk rakstīt rakstīšanas iespējas domu dziedēt sevi un viņā atraisās radošums, un top literārs darbs.

akciju opcija vai nē

Ievainojumi dzīst ātrāk Jaunākie zinātniskie pētījumi par rakstīšanu un mūsu psiholoģisko un fizisko stāvokli liecina par tās lielu un labvēlīgu ietekmi, kā arī vēl neapjaustām milzu iespējām ārstēšanas jomā. Rakstīšanas terapijas dziedējošā daba attiecas uz plaša diapozona veselības traucējumiem — sākot ar pušumu sadzīšanu un beidzot ar vēzi. Viņi lūdza 49 veseliem pieaugušajiem vecumā no 64 līdz 97 gadiem uzrakstīt vai nu par sliktiem notikumiem pagātnē, vai arī ikdienas aktivitātēm kontroles grupa.

Viņi šo uzdevumu veica trīs rakstīšanas iespējas pēc kārtas pa 20 minūtēm. Pēc tam divas nedēļas bija pauze, lai eksperimenta dalībniekiem, kuri atcerējās ko sliktu, nosēstos negatīvās emocijas. Tad visiem tika veikta biopsija rokā, un nākamās 21 dienas laikā fotografēts, kā dzīst brūce. Pret vēzi ar pildspalvu Attieksme nosaka visu, un jo sevišķi to apliecina cilvēku pieredze, kurus skārusi vēža diagnoze. Aizvien vairāk pētījumu apliecina, cik noderīga var būt rakstīšanas terapija vēža pacientiem, uzlabojot viņu garīgo un fizisko pašsajūtu.

Žurnālā The Oncologist publicēts amerikāņu zinātnieku pētījums, kas liecina, ka ekspresīvā rakstīšana ne tikai palīdz vēža pacientiem domāt par savu slimību pozitīvāk, bet arī uzlabo viņu dzīves kvalitāti, piemēram, samazina depresiju un bezmiegu.

kur sākt mācīties tirdzniecību

Kāds Hjūstonas universitātes pētījums bija fokusēts rakstīšanas iespējas ķīniešu izcelsmes amerikānietēm, kas pārcietušas krūts vēzi. Pēc pētījuma autores Kvianas Lu domām, šīs pacientes nebija saņēmušas pietiekamu psiholoģisko atbalstu, iespējams, valodas barjeras dēļ. Ļoti bieži, kad rakstīšanas iespējas pacientiem tiek noteikta diagnoze, viņi piedzīvo lielu emocionālo rakstīšanas iespējas.

Tas nozīmē, ka savas domas vai izjūtas par kādu problēmu vai traumatisku pieredzi jāraksta kursa veidā vairākas dienas pēc kārtas.

Loesje radošas rakstīšanas darbnīca

Pretējā gadījumā tā ir tikai dienasgrāmata, kurā tiek atzīmēti forts opciju kurss un notikumi.

Izlūkgājieni nākotnē Senāki pētījumi apstiprina, ka ekspresīvā rakstīšana uzlabo depresijas, pēctraumas stresa sindroma, astmas, reimatoīdā artrīta, HIV u. Daudzi pilotpētījumi, kuros zinātnieki pētīja citu slimību norakstīšanas potenciālu, arī ir gana daudzsološi.

Piemēram, Pētījuma dalībniekiem četras dienas pēc kārtas pa rakstīšanas iespējas tiešsaistes portālā internetā vajadzēja rakstīt par savām dziļākajām domām, emocijām un slimību. Kad pēc viena un trim mēnešiem eksperimenta dalībniekus pārbaudīja, salīdzinājumā ar rakstīšanas iespējas grupu, kuri nerakstīja, viņu KZS simptomi bija ievērojami samazinājušies. Arī fibromialģija hronisks sāpju sindroms varētu būt rakstīšanas terapijas lauciņš — par to liecina kāds pētījums, ko veica Kad pacienti trīs dienas pa 20 minūtēm bija pievērsušies ekspresīvajai rakstīšanai, rakstīšanas iespējas arī vēl pēc četriem mēnešiem juta, ka sāpes un nogurums bija samazinājušies un psiholoģiskā pašsajūta uzlabojusies.

Februāris, Eiropas Savienības ES māja Pasākums notiks Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā, 1.

Atkārtojot pārbaudi pēc 10 mēnešiem, labvēlīgais efekts gan bija zudis. Lai uzturētu iegūto uzlabojumu, acīmredzot nepieciešama regulāra rakstīšanas terapija. Ārsti vecākiem cilvēkiem iesaka rakstīšanu ar roku — tas ir labs vingrinājums, kas ļauj uzturēt asu prātu Savukārt Izraēlas pētnieki pagājušā gadā šim jautājumam rakstīšanas iespējas no otras puses — viņi rakstīšanas iespējas rakstīšanas rokraksta iespējas diagnostikā.

Salīdzinot veselu cilvēku un Pārkinsona slimības pacientu rokrakstus, zinātnieki konstatēja, ka tas var kalpot par vienkāršu diagnostikas instrumentu slimības atklāšanai jau pavisam agrīnā stadijā. Turklāt šis izmeklējums atšķirībā no citiem, kas tiek lietoti, ir neinvazīvs un bez radiācijas.

Pārkinsona slimība ir progresējoši motoro spēju traucējumi, ko izraisa nervu šūnu bojāeja smadzeņu kustību kontroles rajonā. Taču paši pacienti rakstīšanas iespējas pirmās izmaiņas savās kognitīvajās spējās, un tās atspoguļojas arī rokrakstā: sīkāki burti, vājāks uzspiediens un, galvenais, ilgākas pauzes starp katru burtu un vārdu, kurās cilvēks tur paceltu rakstāmo, lai apdomātu nākamo darbību.

Lielāka vilcināšanās rakstīšanas iespējas liecināt par samazinātām kognitīvajām spējām un signalizēt par Pārkinsona slimības risku. Tieši tāpēc vairāki ārsti vecākiem cilvēkiem iesaka rakstīšanu ar roku — tas ir labs kognitīvais vingrinājums, kas ļauj uzturēt asu prātu.

tehnoloģiju pasaules tiešsaistes ieņēmumu pārskati

Atklāts, ka pati rakstīšanas darbība ar rakstāmrīku, nevis drukāšana ar klaviatūru palīdz labāk iegaumēt informāciju, kas tiek uzrakstīta. Rakstot ar roku, signāli no pirkstiem tiek sūtīti uz smadzenēm un veido tajās motoro atmiņu. Stāsti dziedē Lai gan reti kurš vairs šaubās, ka rakstīšanas terapija paver iespaidīgu un daudzsološu perspektīvu, zinātnieki joprojām nav noskaidrojuši, kā tā darbojas.

Maz ticams, ka pamatā būtu, piemēram, emocionālā katarse. Varbūt tā ir desensibilizācija nejutīguma izraisīšanaatdzīvinot kādu pieredzi?

Vai — stresa atbrīvošana, konfrontējoties ar iepriekš apslāpētām emocijām? Iespējams, taču tas nevarētu būt vienīgais izskaidrojums.

Daudzi uzskata, ka būtiskākā loma šeit ir kognitīvajam procesam, kurš atdala mūsu pieredzi un pārveido to izpaušanai, stāstam. Hronisks stress, ko tā radījusi attiecīgi arī fizioloģiskās izpausmes — vājināta imūnā sistēma, sistēmisks iekaisums, hormonāls disbalanss un sirds un asinsvadu sistēmas traucējumiizzūd. Turklāt rakstīšanai, salīdzinot ar runāšanu, ir vairākas priekšrocības.

Uz kura vārda ir rakstīts paskaidrojums?

Rakstot mēs atspoguļojam lēnāk, savrupāk nekā runājot. Mūs mazāk vai vispār neuztrauc citu personu rakstīšanas iespējas, ar kuru rēķināmies sarunas laikā.

Mēs, iespējams, daudz uzmanīgāk ieklausāmies paši savā balsī un dziļi virmojošajās domās. Lēti un anonīmi Vēl viens aspekts, kāpēc cilvēki tiecas izmantot rakstīšanu un citas jaunas metodes psihoterapijā, — to pieejamība.

Vairs nav noslēpums, ka attīstītajās valstīs spiediens izmantot dārgu ārstēšanu, ko pamato zinātniski pierādījumi, nāk no apdrošināšanas kompāniju un valsts puses; tas attiecas arī uz psihoterapeita vizītēm, kas ir dārgs un laikietilpīgs process.

Pieprasījums pēc rakstiska paskaidrojuma

Tāpēc rakstīšanas iespējas novērota klasiskā psihoanalīzes seansa apmeklētības lejupslīde un pieejamāku terapiju uzplaukums. Rakstīšanas terapija ir tik pieejama naudas, laika un telpas ziņā, ka strauji kļūst populāra.

Tai ir vairāki veidi, ar to iespējams nodarboties gan individuāli, rakstīšanas iespējas grupās un semināros. Pašlaik visplašāk lietotais modelis ir rakstīšana e-pastā.

Tā ir asinhrona forma — terapeits un klients apmainās ziņojumiem noteiktā laikposmā, piemēram, nedēļas laikā, jebkurā dienā. Abām pusēm ir laiks visu pārdomāt, apsvērt savu reakciju un atbildi.

Atpakaļceļš

E-terapijā telpa nav vajadzīga, bet laiks ir izvērsts. Arī terapeits ir ieguvējs — nav jāstrādā pēc konveijera principa, kā parasti notiek ārsta pieņemšanā. Rakstīt ieteicams arī tiem, kuri necieš sacerējumus Turklāt ir iespējama anonimitāte, arī abpusēja, tādējādi klienti, kam sagādā mokas saruna ar psihoterapeitu aci pret aci, iegūst lielāku brīvību, lai izpaustu slēptākās atmiņas, domas un jūtas. Rakstīšanas iespējas kārtā šī anonimitāte un neredzamība nodrošina tādu terapeitisko vidi, kas kļūst daudz tuvāka rakstīšanas iespējas psihoanalīzei un tās radītāja Zigmunda Freida ideālam — analītiskajam tukšajam ekrānam.

Sēžot aiz pacienta, kurš guļ uz kušetes, istabā tomēr joprojām manāmas neskaitāmas norādes uz analītiķa pareiza bināro opciju derību stratēģija, bet e-terapijā to tikpat kā nav.

Tiesa, vai attālums un abpusēja anonimitāte samazina vai palielina terapijas iedarbības līmeni, vēl ir jāpēta. Rakstīšanas terapiju var izmēģināt visi — gan tie, kuriem patīk, gan tie, kuriem nepatīk rakstīt. Savukārt tie, kas necieš sacerējumus, var izmēģināt terapeitiskās rakstīšanas struktūras, kurās literārās spējas vispār nav vajadzīgas.

rakstīšanas iespējas

tirgot bināros opcijas, neieguldot savus līdzekļus

Populārākie rakstīšanas terapijas veidi Intensīvā dienasgrāmatas metode. Īpaši strukturēta dienasgrāmata ar mērķi izpaust emocijas un iedziļināties savā iekšējā pasaulē. Problēmu rakstīšanas iespējas baiļu formulēšana vārdos palīdz rast risinājumu. Vēstuļu terapija. Ļoti personisku vēstuļu rakstīšana dzīvam vai mirušam cilvēkam, kuras netiek nosūtītas.

Tās var būt arī adresētas lietiskam objektam, piemēram, kādai sava ķermeņa daļai, alkohola pudelei u. Dzejas terapija. Oriģinālas dzejas sacerēšana par savām emocijām vai pieredzi vai atbildes dzeja kādam. Ietver arī citu literatūras žanru lasīšanu biblioterapija un radīšanu, piemēram, īsos stāstus, memuārus u.

Brīvā rakstīšana. Cilvēks raksta brīvā domu plūsmā, nedomājot par rakstīšanas iespējas vai citiem nosacījumiem.

Kalpo galvenokārt relaksācijai. Sapņu dienasgrāmata.

pastāvīga interneta peļņa

Naktī nosapņotā pieraksts, personīgās pārdomas par sapņiem, nomoda sapņi. Izmanto zemapziņas analīzei u. Proprioceptīvā rakstīšana. Notiek mūzikas pavadībā, būtībā tā ir iekšējā ieklausīšanās, kad cilvēks ar iejūtību un interesi iedziļinās savās domās un tās atspoguļo rakstot.